رفوگری فرش دستباف

رفوگری فرش دستباف

فرش، یکی از لوازمی است که تقریبا هر فردی یکی از آن را داشته و در محیط‌های متفاوت اداری، مسکونی و تجاری از آن استفاده می‌کند. از آنجایی که عمده‌ترین کاربرد فرش پوشاندن کف منازل و محیط‌های مستقف می‌باشد، عموماً اجسام متعددی بر روی فرش قرار گرفته و از آنجایی که تردد بر روی آن بسیار است، می‎‌توان چنین پنداشت که فرش پس از مدتی دستخوش فرسایش شده و عیوب گوناگونی در ظاهر و مسائل فنی آن ظاهر می‌شود.

رفوگری فرش دستباف، عملیاتی حساس و پیچیده است که باید توسط متخصصش انجام شود.

فرش دستباف نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نبوده بلکه به سبب حساسیت و ویژگی‌های منحصر به فرد، بروز این آسیب‌ها بر روی آن مضاعف می‌باشد. از آنجایی که فرش دستباف از ارزش اقتصادی و معنوی برخوردار است، بهتر است در صورت هر گونه آسیبی به فرش دستباف آن را فوراً نزد رفوگر به امانت سپرد تا وی هر چه سریع‎‌تر اقدام به مرمت فرش و رفع عیب ایجاد شده کند.

دلیل آن که فرش باید فوراً به مرمت‌گر سپرده شود، آن است که از افزایش شدت آسیب جلوگیری کرده و از کاهش ارزش فرش که در اثر بروز آسیب ایجاد می‌شود، جلوگیری کرد. از آنجایی که فرش دستباف ایرانی ارزش اقتصادی و معنوی کثیری دارد، سپردن آن به یک رفوگر حرفه‌ای و متخصص امری واجب و ضروری است.

اما در حال حاضر تعداد کثیری کارگاه رفوگری در تهران و به طور کلی‌تر در ایران راه‌اندازی شده است که شناخت مرمت‌گر حرفه‌ای از غیر، نه تنها آسان نبوده بلکه فرآیندی مشکل به شمار می‌آید.

پاسخی بگذارید